Podsumowanie projektów

Dodane: 16.11.2023

We wtorkowy wieczór, 14 listopada, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach odbyło się spotkanie podsumowujące 2 projekty realizowane na terenie naszej miejscowości w ramach programu Działaj Lokalnie.

W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy sołectwa Walce realizowali 2 projekty w ramach programu Działaj Lokalnie. Jeden realizowany był przez grupę nieformalną" Aktywne i kreatywne" pod patronatem Związku Śląskich Kobiet Wiejskich. Był to projekt pod nazwą Na Twórczym Szlaku. Projekt obejmował cykl różnego rodzaju warsztatów kreatywnych. Pierwsze było wyplatanie wianków, które odbyło się 23 czerwca, na początek wakacji, koniec roku szkolnego czy początek lata. Na drugich ozdabiane były przedmioty użytkowe wzorami inspirowanymi wzorem ludowym - torby bawełniane, podstawki pod kubki wykonane z brzozowych krążków, breloczki również samodzielnie robione oraz zakładki do książek. Trzecie wydarzenie to" Plener malarski", który odbył się w pobliskim Rozkochowie. W plenerze uczestniczyły osoby z różnych krańców powiatu a wręcz województwa była Pani z Obrowca, była grupka dziewczyn z Opola, Gogolina, Górażdży oraz oczywiście panie z Walce. Podczas warsztatów pt."Las w szkle" uczestnicy poznali rodzaje lasów, zasady ich tworzenia i pielęgnacji. Na ostatnich warsztatach panie malowały kawą! Było to dużym zaskoczeniem.

Warsztaty były wspaniałą okazją do zdobycia nowy doświadczenia, integracji i spotkania.

Prowadząca spotkanie, pani Weronika Lipka - Nossol wyraziła nadzieję, że te spotkania w niejednym z uczestnikow obudziły drzemiącą głęboko duszę artysty. To naprawdę coś miłego, jeżeli widzimy, że ludzie są zaangażowani, są chętni do współpracy i jednocześnie wynoszą z tego coś dla siebie.

Drugi projekt zatytułowany "Razem dla Ziemi", realizowany był przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Walce. Tym projektem chcieliśmy zmienić u uczestników sposób patrzenia na otaczający świat, bo choć teraz mamy go „na co dzień” to jednak kiedyś może nam zabraknąć i dopiero wtedy będziemy mieli do siebie żal, że nie zadziałaliśmy w odpowiednim momencie. Działania w ramach tego projektu były bardziej różnorodne. Jednym z nich był wyjazd do kopalni Górażdże. Chcieliśmy nim pokazać, że mimo tego, że Cementowania Górażdże jest prężnie działającą firmą, która produkuje cement na skalę światową,to jednak dba o środowisko i to co kiedyś zabrała, w tej chwili zwraca. Poprzez rekultywację oddaje te miejsca z powrotem przyrodzie i w ten sposób na ścieżce przyrodniczej, która została stworzona właśnie na terenie kopalni odkrywkowej mogliśmy dostrzec, że ta przyroda się odradza, jeżeli jej tylko na to pozwolimy. Kolejnym działaniem w ramach tego samego projektu, były kwietne mandale. Mandale wywodzą się ze starożytnych Indii i Tybetu są symbolem harmonii. Mandale stworzone podczas warsztatów wykonane zostały z zasuszonych kwiatów, które były zbierane na przestrzeni wielu tygodni z pobliskich łąk, pól czy nawet ogrodów. Stworzone w ten sposób mandale miały być symbolem harmonii z przyrodą. We wrześniu zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową, w której wzięła udział ponad 40 osobowa grupa ludzi w różnym wieku. Kolejnym czwartym działaniem skierowanym do mieszkańców był zielony obraz z mchu. Jak dobrze wiemy obcowanie z przyrodą wpływa pozytywnie na ludzką psychikę na nasze samopoczucie, a stworzenie tego zielonego obrazu to nie tylko dobra zabawa, to nie tylko praca manualna, ale to właśnie wniesienie tej przyrody do naszych domów.

Żeby oba te 2 projekty mogły być zrealizowane trzeba było zaangażowania wielu osób na każdym etapie prac. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom projektów - a było ich łącznie ok 120 osób, bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do właściwej realizacji naszych wszystkich wydarzeń w ramach obu projektów.

 

Dziękuję również Stowarzyszenie Kraina św. Anny oraz Działaj Lokalnie za możliwość organizacji tych wszystkich spotkań.

#efektydziałajlokalnie #Annaland #kwitnąceOpolskie #gokWalce_brzmi_dobrze